Fatshark ville inte ge oss något nytt datum när de i januari försenade Xbox Series S/X-versionerna för att istället fixa PC-versionen av Warhammer 40,000: Darktide. Många ändringar och förbättringar har gjorts i den senare sedan dess, så svenskarna tycker nu äntligen att det är dags att låta fler ta del av det roliga.
Warhammer 40,000: Darktide lanseras till Xbox Series S/X den 4 oktober. Denna version innehåller då alla uppdateringar som gjorts till PC-versionen, vilket leder oss till ett annat utannonserande.
Samma dag kommer nämligen en ny stor uppdatering finnas tillgänglig, och det är den som gör om spelets klass- och feat-system med färdighetsträd, nya förmågor och annat, så det blir en spännande dag för spelare både till PC och konsol. Vi påminner även om att Warhammer 40,000: Darktide ingår med Game Pass.