Vinícius Jr. har blivit ägare till en portugisisk fotbollsklubb. Den brasilianska stjärnan från Real Madrid är en av investerarna bakom FC Alverca, en klubb i andra divisionen i Portugal från Alverca do Ribatejo, nära Lissabon. Klubben ligger för närvarande tvåa i Segunda Liga, så den kan bli uppflyttad nästa år.
Den brasilianska spelaren är en del av en grupp investerare från Spanien och Brasilien, även om identiteten på dessa investerare är okänd, liksom den summa som Vinícius och andra betalade för "70% eller 80%" av klubben till den tidigare ägaren, ingenjören Ricardo Vicintin. Det har tidigare rapporterats att det kan ha kostat runt 10 miljoner euro.
Än så länge har klubben bara bekräftat att Vincintin har sålt sina andelar. Nuvarande VD Matheus Ornelas kommer att fortsätta att vara vid rodret fram till slutet av säsongen. Futebol Clube de Alverca grundades 1939 och har spelat fem år i första divisionen, ofta som ett "matarlag" till Benfica. Efter konkursen 2005 återvände klubben till professionell nivå 2017 och flyttades upp från Liga 3 förra året.