Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
HQ
Gamereactor
Videos

GRTV News - One More Level har idéer för Ghostrunner 3

Det finns bara en sak som hindrar utvecklaren från att gå vidare med trequelen (och det är inte spelet de arbetar på just nu).

Audio transcriptions

"Hej, välkomna tillbaka till GR2 News. Jag heter Alex och som vanligt går jag igenom eftermiddagens senaste nyheter och bästa nyheterna när det gäller spel, teknik, underhållning – vad du än gillar, och faktiskt vad du än älskar – vi har alltid det här för dig på GR2Videos och i hela Gamereactor- nätverket."

"Så om du gillar det du ser och vill se mer, se till att kolla in Gamereactor oavsett var du hämtar det, för fler spelrecensioner, spelpreviews, filmrecensioner, serierecensioner, exklusiva nyheter, intervjuer, världsnyheter, sportnyheter och förstås mycket mer.
Men utan vidare dröjsmål ska vi idag prata om Ghostrunner 3."

"Det var ett tag sedan jag gjorde ett sådant här avsnitt, ni minns säkert att förra veckan, på måndagen, tror jag, hade jag lite ont i munnen, vilket gjorde det lite besvärligt att prata och presentera dessa videor lite besvärligt, och då var jag borta ett tag, men självklart har jag följt med i spelnyheterna, och den stora nyheten just nu är att PlayStation kommer att fasa ut fysiska skivor i januari 2028, men jag tyckte att det var ganska tråkigt och det har också diskuterats ganska några gånger under helgen, eftersom det har dykt upp några namninsamlingar och vissa funderar på att stämma Sony för detta, men jag tänkte att vi istället skulle styra samtalet mot något positivt, som att Ben känner sig bekväm med Stein 3 – jag ska göra ytterligare en trequel med Ghostrunner 3, som eventuellt kan vara på gång någon gång längre fram framtiden, om man ska tro VD:n och studiochefen Simon Braylor, som han förklarade i en intervju med Insider Gaming att studion faktiskt har idéer för ett tredje Ghostrunner-spel, oavsett om det blir avslutningen på trilogin eller ett spin-off-spel, men det finns ett stort hinder som just nu hindrar dem från att göra det spelet. Braylor sa, och jag citerar: ”Det skulle vara fantastiskt, vi skulle förmodligen till och med ha några idéer för en värdig avslutning på trilogin eller en spin-off, men även om vi som en ytterligare nivå av skaparna bakom detta varumärke, ligger det slutgiltiga beslutet hos 505 Games, som äger rättigheterna till IP:n. Så 505 Games är utgivare av båda Ghostrunner-spelen, eftersom Braylor säger att de äger IP:n, vilket innebär att det för tillfället är upp till dem om One More Level kommer att ge oss det tredje och eventuellt sista Ghostrunner-spelet, eftersom det verkar som att just det kan bli ett avslutande slut på trilogin. Ghostrunner Studio, förlåt, One More Level arbetar just nu med Battle of Mortis, ett spel som kommer att släppas i oktober och skiljer sig mycket från Ghostrunner både vad gäller miljö och känsla. Det är en annorlunda tolkning av Napoleonkrigen, tror jag, med inslag av fantasy blandat in, det finns även inslag av skräck där, det är som strid i förstapersonsperspektiv men det har fortfarande en del av de hoppiga inslagen som man förväntar sig av Ghostrunner, men jag tror inte att det är lika snabbt."

"Hur som helst är Ghostrunner och dess uppföljare ganska korta spel; det tar bara några timmar att klara dem realistiskt sett, och de tar inte heller så lång tid att utveckla jämfört med andra titlar, så även när vi tittar på, säg, Battle of Mortis som är i fokus just nu, såvida inte Battle of Mortis på något sätt överraskande nog skulle bli en upplevelse på till och med 20 timmar, tvivlar jag på att det kommer att ta så mycket fokus från One More Level att vi inte kommer att börja arbeta med något annat ganska snart."

"Vi hade Ghostrunner och sedan Ghostrunner 2 med några års mellanrum, och sedan kom Battle of Mortis kom ungefär tre år efter Ghostrunner 2, vilket i princip innebär att vi redan före 2030 skulle kunna få nästa spel från One More Level, och det skulle eventuellt kunna vara Ghostrunner 3, men just nu ligger allt hos 505. Dessutom, om Battle of Mortis går bra, riktigt bra, och det verkar vara One More Levels grej, tvivlar jag på att vi skulle få se ytterligare ett Ghostrunner-spel. Men även om Ghostrunner-spel slutar ganska definitivt, de ger faktiskt ganska bra avslut, åtminstone ur min synvinkel som någon som har spelat båda, och jag tycker att det är ganska trevligt att få lite kort äventyr då och då. Men ja, vad skulle du vilja se i ett tredje Ghostrunner- ? Skulle du hellre se ett tredje Ghostrunner-spel än en uppföljare till Battle of Mortis om den är riktigt bra? Berätta gärna allt det där och mer därtill, så ses vi imorgon för fler GRD-nyheter."

GRTV News

Fler

Videos

Fler

Filmtrailers

Idiots - Official Trailer

Idiots - Official Trailer

Hope - Official Trailer

Hope - Official Trailer

Buddy - Official Teaser Trailer

Buddy - Official Teaser Trailer

Bad Apples - Official Trailer

Bad Apples - Official Trailer

Godzilla Minus Zero - Official Teaser

Godzilla Minus Zero - Official Teaser

MobLand - Season 2 Teaser

MobLand - Season 2 Teaser

The Wrong Girls - Official Trailer

The Wrong Girls - Official Trailer

SOULM8TE - Official Trailer

SOULM8TE - Official Trailer

Dune: Part Three - Official Trailer

Dune: Part Three - Official Trailer

Fler

Trailers

Fler

Events

Fler