Gamereactor



  •   Svenska

Logga in medlem
HQ
Gamereactor
Videos
Uncharted

GRTV News - Rapport: Microsoft utvecklade ett Uncharted -stil spel för Xbox One

Hur kunde Uncharted på Xbox ha sett ut?

Audio transcriptions

"Hej, välkomna tillbaka till GRTV News, jag är Alex, som alltid går vi igenom eftermiddagarna senaste och bästa när det gäller spel, teknik, underhållning, vad du än gillar och faktiskt vad du än älskar, vi har det alltid här för dig på GRTV News och i den bredare Gamereactor-nätverket som helhet, så om du gillar vad du ser och du vill se mer, var noga med att kolla in Gamereactor var du än får det från för fler spelrecensioner, spel förhandsvisningar, filmrecensioner, serierecensioner, exklusiva, intervjuer, världsnyheter, sportnyheter och av naturligtvis så mycket mer."

"Men idag pratar vi Xbox och jag tänkte, jag har precis slagit sönder min pop filter av, massiv, jag trodde istället för att ragging på Xbox mer för avbokningen av Game Pass-abonnemang, det faktum att de kan ha förlorat 300 miljoner dollar på Call of Duty Black Ops 6, skulle jag istället fokusera på något som kunde ha varit under Xbox One-generationen och vad kunde det ha varit?
Tja, det kunde ha varit en ny konkurrent, nu är det sällsynt nuförtiden att vi verkligen skulle pratar om stora plattformsägare som går tå mot tå mot varandra för stora spel, du vet, Men förr i tiden var det en stor diskussion om vem som hade de bästa exklusiva spelen, vilka exklusiva gillade du mer, vilken konsol gillade du mer, dessa konversationer var mycket verkliga och plattformsägarna lyssnade på dem, Playstation, Playstation 3 i synnerhet var känd för att vara en ganska svårsåld konsol och den hade inte de bästa exklusiva under en lång tid."

"Vi minns alla The Last of Us, till exempel, men det är värt att notera att det kom ut mot slutet av PS3-generationen, så vi hade saker som Uncharted, vi hade hade saker som Killzone, vi hade saker som Resistance, men att jämföra dem med säg den omstartade God of War, Horizon-serien, Ghost of Tsushima, det är bara inte riktigt det bra jämförelse jämfört med vad Xbox gav ut."

"Men i Xbox One-generationen var Xbox lite på efterkälken efter fokuset på på Kinect, fokuset på att Xbox skulle vara en underhållningskonsol mer än något annat som det, och som Jonas skriver här, det fanns något som hette Project, jag hade det bara i mitt huvud, vart tog det vägen?
Det var i huvudsak ett Mission Impossible-liknande inspirerat äventyr som även var jämförbart med Uncharted."

"Det kallades Project Ranger, det var vad det var, och det utvecklades av Black Tusk Studios, som du kanske känner till nuförtiden som personerna bakom Gears of War, även kallat The Coalition.
Spelet tog inte riktigt fart, som du förmodligen kan gissa av det faktum att vi inte är pratar om det som något annat än Project Ranger, men det visades i en kort demo på E3 2013, där man kan tänka sig att folk fick spela det, och folk fick se om de gillade det eller inte."

"Vi vet inte varför spelet lades på hyllan, men vi kan nog tänka oss att det var The Coalition fokuserade mer på Gears of War, och Xbox bestämde sig för att fokusera på kärnfranchise som de ägde, istället för att försöka starta något nytt.
Något som Xbox inte riktigt har gjort, om vi försöker titta på de stora varumärkena som Xbox har, du vet, Forza Horizon, Halo, Gears of War, saker som det, det har varit försök till reboots, Perfect Dark till exempel, men de ställdes även in, så Xbox verkar inte ha någon enorm, enorm brådska att antingen starta en ny franchise eller starta om en riktigt, riktigt gammal på egen hand, med sina egna publicerade studior."

"Istället är det något som Sony verkar göra med saker som Ghost-franchisen, Horizon-serien, och vi får se vilken som lönar sig.
Vi fick även höra mer om den nya Xbox, och Xbox säger fortfarande att de är engagerade i hårdvara som Ben täckte tidigare i morse, men ja, låt mig veta om du skulle ha velat att spela något som Project Ranger, det är väldigt svårt att säga vad spelet faktiskt skulle ha varit, bortsett från lite som Uncharted och Mission Impossible, men ja, låt mig veta och vi ses i morgon för fler GRTV-nyheter, hej då!"

GRTV News

Fler

Videos

Fler

Filmtrailers

Fler

Trailers

Fler

Events

Fler