För några dagar sedan lät Bandai Namco utannonsera en ny del i Taiko no Tatsujin-serien, mer känd som Taiko Drum Master i väst (eller som Donkey Konga, vilket är en modifikation på konceptet). Dessa spel kommer med väldigt få undantag bara i Japan och hittills har inget västerländskt premiärdatum kommunicerats, men väl ett japanskt premiärdatum den 19 juli.
Men kanske finns det ändå lite hopp för just detta spel, det innehåller nämligen gästspel från Nintendo-karaktärer som Kirby och bläckfisken från Splatoon. Dessutom vankas musik från Splatoon 2 och Super Mario Odyssey. Nu har Hori även utannonserat ett set med trummor till spelet (som annars även kan köras med enbart Joy-Cons), vilket är baserat på det trumset som kom till Playstation 4 härom året, men med ytterligare förbättringar.
Under själva trummorna finns utrymme att placera två 50-centilitersflaskor för att ge mer stabilitet till trummandet, och setet ansluts till Switch med en USB-kabel. De flesta som spelat Donkey Konga eller Taiko Drum Master (som ibland kan hittas i arkadhallar) vet att det är mycket underhållande titlar. Vi håller därför tummarna för att Bandai Namco och Nintendo satsar på en västerländsk lansering. Och gör de inte detta finns alltid möjlighet att importera - Switch är ju regionsfri.
Skulle du köpa Taiko Drum Master Switch och Horis trummor om de kom till Sverige?