Svenska
Gamereactor
nyheter
Hades II

Supergiant visar upp Hades II-gameplay

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Hades II släpps äntligen via Early Access i år, men innan vi får lägga vantarna på det har Supergiant nu visat upp lite gameplay, vilket ger oss en hel del information om vad vi kan förvänta oss.

Först och främst finns det en del saker vi förväntade oss men som hittills inte varit bekräftade. Hades II är en direkt uppföljare till det första spelet, men kräver tydligen inte att du känner till Hades historia. Zagreus ersätts här av den nya huvudpersonen Melinoë, som är den som beger sig ner i underjordens djup.

Huvudskurken i spelet är titanen Chronos som måste besegras för att Melinoë ska kunna rädda sin familj. Gamla gudar utlovas återvända, däribland Zeus och Poseidon, men det kommer också finnas nya gudar som hjälper dig på din väg, inte minst Hestia och Apollo samt många fler. Melinoës spelstil skiljer sig också från den Zagreus använde, där vi förmodar att det väntar andra mytiska vapen att använda.

Kolla in hela den tre timmar långa streamen nedan:

Hades II
Kolla in uppföljaren till ett av 2020 års bästa spel.

Relaterade texter

Hades II: Hur man slår Prometheus

Hades II: Hur man slår Prometheus

GUIDE. Skrivet av Alex Hopley

Den olympiska uppdateringen lade till en bokstavlig titan av en bossfight, och om du kämpar för att besegra honom, här är några av våra bästa tips.



Loading next content