Svenska
Gamereactor
nyheter
Rock Band Unplugged

Rock Band Unplugged-detaljer

Bandet blir bärbart på PSP

Prenumerera på vårt nyhetsbrev här

* Obligatoriskt att fylla i
HQ

Så har vi fått ett datum för PSP-ägarnas Rock Band, enligt EA är det den 9 juni som gäller för Rock Band Unplugged.

Rock Band Unplugged kommer inte att säljas med några instrumenttillbehör (som Guitar Hero On Tour till Nintendo DS) utan vi kommer i stället att få använda PSP-knapparna för att rocka. Gitarr, bas, trummor och sång ska dock alla finnas med i spelet, men exakt hur det ska funka är inte helt klart än.

40 låtar följer med spelet, varav nio stycken kommer att vara PSP-exklusiva innan de läggs upp för nedladdning till de stationära Rock Band-spelen. Du kommer även att kunna ladda hem nya låtar till Rock Band Unplugged med en tjänst som följer med spelet.

Rock Band Unplugged
Rock Band Unplugged
Rock Band Unplugged
Rock Band Unplugged

Relaterade texter

Rock Band UnpluggedScore

Rock Band Unplugged

RECENSION. Skrivet av Jonas Elfving

Harmonix skippar plastinstrumenten och gör ett Rock Band till PSP där vi lirar med vanliga knappar... Elfving har betygsatt



Loading next content