
En ny omröstning har rankat de 50 mest populära Pokémons från Pokémon Scarlet/Violet. Även om omröstningen endast fokuserar på den japanska publiken, är det ändå intressant att se vilka av de nya ansiktena i serien som visat sig bli favoriter.
De tre främsta består alla av nya Pokémon som lagts till i Scarlet and Violet. På plats tre ligger Meowscarada, den slutliga evolutionen av grässtartaren Sprigatito. Nummer två är Clodsire, evolutionen av Paldean Wooper, och topplaceringen innehas av Tinkaton, en Fairy/Steel-typ.
Några gamla favoriter hamnade också på topp 50, men i övrigt verkar det som om Pokémons nionde generation fått fansens kärlek. Även om Pokémon Scarlet/Violet fick en del kritik för bristfällig prestanda vid premiären, har de senaste titlarna ändå blivit succéer.
Har du själv hunnit börja det nya äventyret ännu, och vilka är isåfall dina favoriter?
Tack ResetEra