Assasin's Creed. Spelet ALLA älskar. Har verkligen inte stött på någon som inte älskar det spelet med hela sitt hjärta (nåväl, överdrift.)
Jag inskaffade det nyligen då jag blint trott på andras recensioner, och det såg rätt lovande ut när jag kollade videotrailer samt gameplay på det.
Men det är SJUKT tråkigt!! Alla säger att det är så fritt. Men hur kul är det att springa omkring i staden och kunna klättra på allt? (Även fast städerna är stora känns det som om man jämt är på samma ställe.)
Kontrollen är rätt usel... Fightingen är jättetråkig. Eagle dive såg coolt ut dom 2 första gångerna, men nu gläds jag bara åt det coola örnljudet som spelas upp när man dyker. Storyn känns tråkig och uppdragen är så tråkiga att jag hellre ser på när löv sakta förmultnar.
Låter som jag spelat världens sämsta spel. Men trots att det är uselt kan man ju inte frånse att det är bra röstskådespelare, intressant upplägg (ändå) och fin grafik. Däremot läste jag i en recension (gametrailers.com för övrigt) att dom tyckte att assasin's creed var ett revolutionerande spel. Jag förstår inte riktigt vad dom menar. Och då kan jag inte säga att det finns 45 andra spel som är liknande, men det känns ändå bara... jaha *axelryckning*
Blir inte alls sugen på att införskaffa Assasin's Creed 2 som släpps nu i November, tyvärr.
Kontroll: 6/10 - Altair är lätt att springa omkring med och jag gillar att han riktar in sig på saker lätt när man springer omkring, så att man aldrig måste sakta ner.
Ljud: 7/10 - Fina ljud, som passar in.
Grafik : 8/10 - Det är tekniskt sett bra grafik, men jag är inte helt kär i den ändå.
Hållbarhet : 2/10 - Tröttnar efter 15 min.
Totalt: 4/10
Tyvärr.. ointressant blaj spel som levereras i lyxförpackning men lever inte upp till sina rykten.